FANDOM


Mettalion Barkas - (ur. 161r.p.n.e. - zm. 135r.p.n.e.) jeden z czołowych dowódców rewolty thapsuńczyków

Był synem Hamilkara - najmłodszego syna Hannibala Wielkiego. Nie wiemy praktycznie nic o jego młodości, ale za to wiemy, że od czasu kiedy wkroczył w kartagińską politykę był zawziętym sojusznikiem Hannibaala Thapsuńczyka.

Nic więc dziwnego, że gdy ten w roku 142 r.p.n.e. stanął na czele buntu, Mettalion dołączył do niego bez większego zastanowienia.

W 140 r,p.n.e. wyruszył wraz z zebranymi oddziałami do Italii, która chciał podporządkować Hannibalowi. Jego armia na nieszczęście tuż po wylądowaniu na lądzie zdziesiątkowała tajemnicza choroba, po której nastąpił atak stratega Itali (wiernemu Bomilkarowi II ) który kompletnie rozbił jego siły.

Jemu samemu udało się cudem uciec do Cyrenejki, gdzie ścigany przez lojalistów udał się do plemienia Marmidów. W 138 p.n.e. wyruszył z powrotem do Cyrenejki wraz z sprzymierzonymi teraz Marmaridami, dzięki którym stłumił wszelki opór w tym regionie, który doszczętnie złupił. Niedługo potem dołączył do niego Hannibal, któremu udało się uciec z Hippon.

Za złupione bogactwa Mettalion wynajął 20 tyś greckich najemników, na których czele ruszył wraz z Hannibalem na wschód odbić niedawno straconą Kartaginę. Początkowe zwycięstwa skończyły się w bitwie pod Cinithi (136r.p.n.e. ), w której ponieśli kompletną klęskę. W panicznej ucieczce próbował się ukryć u Marmaridów, ci jednak bez wachania wydali go w ręce strategów Bomilkara - którzy kazali go ukamieniować w 135 r.p.n.e.

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.