FANDOM


Hazdrubal Audaksyd - ur 120r.p.n.e. - zm. 88r.p.n.e. wnuk Hannona Audaksydy, syn Bodmelkarta Audaksydy. Wywodził się z rodu iberyjskiego Alorkusa- dowódcy oddziału Iberów w czasach Hamilkara Pioruna - od początku był kierowany na karierę wojskową.

Dzięki zdolnościom dowódczym ( jak i poparciu ojca Bodmelkarta Audaksydy-stratega Italii ) został jednym z dowódców w Iberii parę lat przed  wybuchem II wojny Syryjskiej. Po wybuchu wojny prowadził swoją armię przez praktycznie całą Azję- od mroźnego Kaukazu, po rozpaloną słońcem Mezopotamię odznaczając się niezwykłymi talentami dowódczymi

Zaufanie jakim go obdarzał Bodmelkart i zdolności przywódcze sprawiły, że to właśnie on wyruszył z ekspedycją do Mezopotamii, mającą przywrócić na tron Seleucydów Antiocha - z pamiętników jednak niejakiego Garaminiego wiemy jednak, że z Antiochem nie darzyli się zbytnio sympatią.

Być może w tym trzeba upatrywać przyczynę klęski wyprawy antiochijskiej i słynnej rzezi suzyjskiej, w której Hazdrubal Audaksyd zginął.

zobacz też Edit

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.