FANDOM


Hannon Audaksyd - ur. 180r.p.n.e. - zm. 139r.p.n.e. strateg Iberii

Ród Audaksydów wywodził się z Iberii, z plemienie Luzytanów. Jego dziad Leukon brał udział w konkwiście Hamilkara Pioruna. Podobnie jego ojciec przeszedł Alpy podążając ku Italii za Hannibalem Wielkim, gdzie wsławił się podobno jako świetny kawalerzysta w czasie bitwy pod Kannami.

Sam Hannon był przez wiele lat bliskim współpracownikiem Bomilkara I Krwawego, o czym świadczy wybór jego osoby na stratega Iberii ( to z tamtąd pochodziło duża liczba rekrutów do kartagińskich armii dlatego osoba dowodząca Iberią musiała być zaufana )

Kolejne wieści o buncie Hannibala Thapsuńczyka, oblegania przez niego Byrsy z broniącym się tam Bomilkarem I, i kapitulacja obrońców wywolały u niego wściekłość. Nic więc dziwnego że wyruszył z swojej siedzibie w Nowej Kartaginie do Mauretani, a stamtąd wzdłuż wybrzeża na wschód ku Kartaginie. Jego marsz przerwał jednak Hannibal Thapsuńczyk, ścierając się w bitwie pod Hipponą ( 139r.p.n.e. ) z buntownikami. W bitwie tej poniósł jednak klęskę, tracąc sam życie z rąk jakiegoś czarnoskórego oszczepnika.

Jak to przekazało kilku świadków - Hannibal Thapsuńczyk gdy przeniesiono mu ciało Hannon, splunął na nie i kazał wrzucić bez ceremoniałów do płytkiego dołu, które miało być jego grobem.

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.