FANDOM


Azimilik Eugorid (ur.160r.p.n.e. - zm. 88r.p.n.e.) strateg świętego Zastępu od 134r.p.n.e.

Ród Eugoridów był dosyć świeżym na arenie kartagińskiej polityki - pierwszym przodkiem o którym świadczą źródła pisane był dziadek Azimilika ( stratega świętego Zastępu) o tym samym imieniu, który był skrybą Magona Barkasa ( brata Hannibala Wielkiego ) w ostatnim dziesięcioleciu IIIw.p.n.e. . Z czasem jednak popadł w niełaskę u Magona, i ratował się ucieczką do odległego plemienia Garamantów w Afryce. Tam założył rodzinie i szczęśliwie dożył końca swych dni. Jego syn Hordedef( ojciec Azimilika ), wychowany wśród Garamantów zaciągnął się do oddziału libijczyków i w wieku kilkunastu lat brał udział w kampanii cyrenejskiej Hannibala.

Po śmierci Hannibala, a później otruciu jego syna Adonnibala, Hordedef został prawą ręką pierworodnego następcy - Bomilkara I Krwawego, będąc jego człowiekiem od czarnej roboty ( której za Bomilkara I nigdy nie brakowało ).

Azimilik wysłany został ( jak większość synów ważnych ludzi Kartaginy ) do Archimediomu, gdzie greccy wykładowcy uczyli uczniów o nauce ówczesnych czasów. Po puczu Hannibala Thapsuńczyka, i śmierci swojego ojca w czasie bronienia Byrsy, odpłynął na Sycylię, gdzie przeczekał wojnę.

Po upadku Thapsuńczyków, w niejasnych okolicznościach udało mu się skłonić Bomilkara do odsunięcia od stolicy Peneasza Cecyliusza, samemu zaś udało mu się objąć funkcję stratega Świętego Zastępu - które pełnił aż do śmierci.

Stosunek do Bomilkara II był u niego coraz bardziej chłodny - popieranie przez tego Etrusków było zapewne głównym powodem. Był jednak bardzo przychylny następcy i synowi Bomilkara - Bodmelkartowi, którego był aż do tajemniczej śmierci w 88r.p.n.e. wiernym stronnikiem

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.